Strona główna/Aktualności/XXIV Festiwal Ave Maria

XXIV Festiwal Ave Maria

21 Maja 2023

Plakat

20 i 21 maja zapraszamy do Czeladzi na prawdziwą ucztę dla melomanów. W tych dniach odbędzie się XXIV Festiwal Ave Maria.

W sobotę, 20 maja, zapraszamy na Turniej Tenorów im. Bogdana Paprockiego. W dostojnych wnętrzach kościoła św. Stanisława B.M. usłyszymy słynne arie operowe, muzykę sakralną i pieśni neapolitańskie w wykonaniu Jarosława BieleckiegoŁukasza Gaja i Stanisława Napierały. Śpiewakom towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, a całym przedsięwzięciem pokieruje maestro Sławomir Chrzanowski.

Turniej Tenorów poprowadzi Regina Gowarzewska. Wstęp wolny.

Drugiego dnia (21 maja) przeniesiemy się do Kopalni Kultury na koncert Krzysztofa Knapczyka z zespołem, który wykona najpiękniejsze pieśni operowe świata oraz największe hity z polskich i amerykańskich musicali.

Krzysztof Knapczyk to aktor i wokalista (tenor) związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Członek zespołu „Queen Symfonicznie”, „The Beatles Symfonicznie” oraz grupy „A Tribute to Il Divo. The 3 Tenors”, która występuje w Grecji, zdobywając uznanie fanów z całego świata. Okrzyknięty rodzimym, solowym odpowiednikiem włoskiego trio Il Volo. Należy do grona najzdolniejszych polskich wokalistów młodego pokolenia. Występował m.in. w Grecji, Niemczech (gdzie studiował w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart) oraz w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesach na scenach europejskich powrócił do Polski, gdzie rozpoczął autorską trasę koncertową.

Jego twórczość to muzyka klasyczna śpiewana w nowatorski, oryginalny sposób - z zacięciem popowym i musicalowym. Wprowadza operę „pod strzechy” - odkrywa na nowo siłę najpiękniejszych arii i pieśni operowych świata oraz prezentuje je publiczności w nietypowych, współczesnych, „lekkich” aranżacjach. Według krytyków skutecznie skraca dystans pomiędzy operą, popem i musicalem, swobodnie poruszając się w każdym z tych gatunków i łącząc je w niepowtarzalne, muzyczne układanki.

Swoimi brawurowymi wykonaniami Krzysztof Knapczyk zdobywa uznanie słuchaczy w każdym wieku. Śpiewa po polsku, angielsku, francusku, włosku i rosyjsku. Od 2014 roku realizuje swój autorski projekt muzyczny „Opera na ulicy”, z którym odwiedził m.in. Rzym, Amsterdam, Paryż, Bratysławę, Ateny i Berlin.

Bilety na koncert Krzysztofa Knapczyka w cenie 10 zł do nabycia w kasie Kopalni Kultury i online. Sprzedaż ruszy w poniedziałek (15 maja).

PROGRAM XXIV FESTIWALU AVE MARIA

20 maja (sobota) | 19.00 - Kościół pw. św. Stanisława B.M.

TURNIEJ TENORÓW im. Bogdana Paprockiego

Tenorzy:
Jarosław Bielecki,
Łukasz Gaj,
Stanisław Napierała.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej

Sławomir Chrzanowski - dyrygent i kierownictwo muzyczne
Regina Gowarzewska - prowadzenie koncertu

Na Turniej Tenorów wstęp wolny.

21 maja (niedziela) | 17.00 - Kopalnia Kultury

Koncert Krzysztofa Knapczyka z zespołem

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Kopalni Kultury oraz TUTAJ

do góry